Зависност која ќе придонесе да живеете подолго

Ако сакате зачинета храна – тогаш си правите голема услуга. Според бројни тестови и истражувања, постои една специфична состојка во зачинетите јадења што ќе придонесе да го продолжите вашиот животен век.

Имено, доколку јадете храна со малку топол капсаицин тогаш сте на добар пат да го живеете својот најдолг можен здрав живот. Во овој случај тоа е она што ќе можете да го направите за вашиот квалитетен живот.

Универзитетот во Вермонт спроведе студија во 2017 година која следеше 16.000 луѓе во текот на 23 години. Тие откриле дека поединците кои јаделе дури и мала количина чили пиперки имале многу помала веројатност – дури 13 проценти помалку – да доживеат срцев удар или мозочен удар од оние кои воопшто не јаделе.

Студијата покажа дека само треба да вклучите разумна количина лута пиперка во вашата исхрана за да добиете значителна количина на капсаицин.

„Чили пиперките имаат многу придобивки за продолжување на животот и може да се користат на различни начини за подготовка на оброци“, изјави д-р Филип Гоља за „Јуртанго“.

Капсаицинот, кој може да се најде во чилито, е докажано преку претходни студии дека има антибактериски, антиканцерогени и антидијабетични својства. Покрај тоа, може да го намали нивото на холестерол кај дебелите луѓе, а храната со капсаицин содржи и витамин Ц и е богата со многу потребни минерали како што се магнезиум, железо и калиум.

Има тони придобивки од јадењето зачинета храна, па ако не сте љубител на капсаицинот, можеби ќе сакате да научите како да вклучите барем дел во вашата исхрана за да го доживеете тоа. А ако сте фанатик и обожавате да се препотувате додека јадете чили, добрата вест е дека иако ја горите устата со секој залак, сепак си давате долгорочни здравствени бонуси, пишува „Јуртанго“.