Струга ја совлада Шкендија во дербито

 Актуелниот шампион Струга триумфираше над Шкендија со 2-1 во еден од двата натпревари со кои попладнево беше комплетирано 13. коло во Првата македонска фудбалска лига (ПМФЛ).

Во дуелот меѓу скопските ривали,  Шкупи го совлада Вардар со 2-0 и ја задржа лидерската позиција на табелата. 

ПМФЛ: 13 коло

Брегалница – Македонија ЃП 2-3

Работнички Силекс 1-0

Тиквеш – Гостивар 2-2

Воска – Брера 1-1

Струга – Шкендија 2-1

Шкупи – Вардар 2-0

Табела: Шкупи 28,  Струга 27, Шкендија 25, Силекс 20, Брера Струмица 16, Тиквеш 16, Работнички 16, Македонија ЃП 15, Гостивар 15, Брегалница 14, Воска 13, Вардар 11.