Најмалку 48 новинари загинаа во израелско-палестинската војна

Прелиминарната истрага на Комитетот за заштита на новинарите (CPJ) покажа дека од почетокот на војната меѓу Израел и палестинското движење Хамас досега се убиени најмалку 48 новинари и медиумски работници.

Најсмртоносен ден за нив беше првиот ден од војната, 7 октомври, кога загинаа шест новинари и медиумски работници. Петмина новинари се убиени на 18 ноември.

Меѓу загинатите се 43 палестински новинари, четворица Израелци и еден Либанец.

CPJ ги проучува сите извештаи за убиени, повредени или исчезнати новинари и медиумски работници во услови на војна од 1992 година.

Од почетокот на израелско-палестинската војна, деветмина новинари се ранети, тројца се водат како исчезнати, а 13 се уапсени.

Г. Т.