Додик: Состојбата во Република Српска е подобра отколку во Германија

Лидерот на босанските Срби, Милорад Додик, денеска ги обвини САД дека се обидуваат да управуваат со Босна и Херцеговина како колонијална сила, тврдеше дека ситуацијата во Република Српска е подобра отколку во Германија и рече дека очекува да добие подобри соговорници во Брисел и Вашингтон по изборите во 2024 година, пренесе „Индекс“.

На прес-конференцијата во Бања Лука, Додик уште еднаш го најави распадот на Босна и Херцеговина, тврдејќи дека 28-та година од потпишувањето на Дејтонскиот договор е доволен доказ дека Босна и Херцеговина не може да функционира и предвиде дека во тоа сценарио само РС би опстанала како независен ентитет. Тој рече дека Дејтонскиот договор, како темел на денешна Босна и Херцеговина, всушност пропаднал, односно дека од него „останале само фрагменти“.

„Нема причина денес да се задржиме на Дејтонскиот договор и да ја направиме истата грешка што ја направи Србија по распадот на поранешна Југославија, бранејќи го до крај, додека беше обвинета дека го прекршила“, рече Додик, додавајќи дека поради тоа најдобро решение е „мирното разединување“ на Босна и Херцеговина.

„Санкциите ни создаваат проблеми“

Тој тврди дека против тоа е само „колонијалната администрација“ предводена од САД и Велика Британија, но се надева дека тоа би можеле да го променат американските претседателски избори следната година, како и изборите за Европскиот парламент.

„Ќе има избори во САД и ЕУ и луѓе со кои ќе можеме да разговараме“, рече Додик, кој не ги крие симпатиите кон поранешниот американски претседател Доналд Трамп, и покрај тоа што и за време на мандатот на Трамп, не беа укинати санкциите воведени уште кога во Белата куќа беше Барак Обама.

Додик потврди дека политиката на санкции, поттикната од САД, создава проблеми за Република Српска бидејќи тој ентитет сега има потешкотии да пристапи до западните финансиски пазари, но тој исто така тврди дека тоа не влијаело на целокупната финансиска стабилност.

Тој вели дека состојбата во РС е всушност подобра отколку во европските земји како Германија.

„Германија ќе банкротира побрзо од Република Српска“, оптимистички заклучил Додик.