featured

Блинкен се огласи по нападот во Москва – Јасна порака од шефот на Стејт департмен

Шефот на американскиот Стејт департмент Ентони Блинкен го осуди терористичкиот напад врз Крокус во Москва.

– САД најостро го осудуваат вчерашниот смртоносен терористички напад во Москва. Изразуваме длабоко сочувство до семејствата на жртвите и нивните најблиски.

Го осудуваме тероризмот во сите негови форми и се солидаризираме со народот на Русија кој тагува за загубените животи – рече тој.

Според рускиот истражен комитет, бројот на загинати во терористичкиот напад се искачи на 133тот