featured

Ердоган сака да му помогне на Путин

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган во телефонски разговор со рускиот претседател Владимир Путин изјави дека Турција е подготвена да ја подобри соработката со Русија во борбата против тероризмот.

Сфаќајќи ја неопходноста од спротивставување на сите негови форми и манифестации без исклучок, се вели во денешното соопштение на турската канцеларијата на лидерот.

– Нашиот претседател Ердоган телефонски разговараше со рускиот претседател Владимир Путин. Тој најостро го осуди чинот на терор врз невини луѓе и изрази сочувство до рускиот претседател и народот на Русија за терористичкиот напад во Москва – стои во соопштението на кабинетот на претседателот на Турција, пренесува ТАСС.

Се известува дека Ердоган за време на разговорот рекол дека нападот во Москва покажал дека регионалната криза треба да се заврши мирно, што е можно поскоро.