featured

Шолц го осуди терористичкиот напад врз „Крокус“

Германскиот канцелар Олаф Шолц го осуди терористичкиот напад на „Крокус сити хол“ во близина на Москва.

Шолц на платформата „Х“ напиша дека го осудува терористичкиот напад врз невините посетители на концерт во Москва.

„Нашите мисли се со семејствата на загинатите и повредените“, рече Шолц, пренесе ТАСС.

Според досегашните податоци, во терористичкиот напад во близина на Москва, загинале 115 лица, а повеќе од 100 се повредени, соопшти рускиот Истражен комитет.