featured

Луис Хамилтон: Никогаш не било толку лошо

Луис Хамилтон призна дека сезоната 2024 година била „најлошиот почеток“ со кој се соочил во неговата долга кариера во спортот, откако се повлече од трката за ГН на Австралија во 17 круг поради механички проблем.

Најдобриот резултат на Хамилтон досега беше седми во Бахреин, а по повлекувањето во Австралија беше искрен …

„Мислам, ова е најлошиот почеток на сезона што некогаш сум го имал. О, да, секако полошо од последните две години и мислам дека е полошо од 2009 година“.

Дали оваа година беше особено фрустрирачка со оглед на неговиот позитивен став по тестирањето на болидот на Мерцедес?

„Мислам дека е тешко за мојот дух. Мислам дека тоа е за сите во тимот, кога работевте толку напорно во текот на зимата за сите и кога доаѓате возбудени, мотивирани и енергични, размислувате за победа, а потоа очигледно не е така“, изјави седумкратниот шампион кој додаде:

„Тоа е напорно, но сепак сум инспириран од луѓето со кои работам. Тие се уште се обидуваат и тие се таму, и тоа е најважно.’

Не го обесхрабрија ниту случувањата во Австралија.

„Изненадувачки, се чувствувам прилично добро. Можеше да биде многу полошо. Навистина сум благодарен што сум овде, навистина уживав во моето време овде во Австралија. Сè уште уживам во работата со тимот. Секако дека би сакал да се борам за победи и всушност да ги завршам трките. Никогаш не е прекрасно чувството кога ќе одите до крај и не гледате ниту половина од трката, но она што го знам е дека ќе се вратиме“.

Хамилтон беше прашан и дали научил од искуство колку е важно да се остане присебен?

„Апсолутно, мислам дека е токму тоа. Мислам дека е лесно да се фатите во моментот и да се фокусирате на оваа една работа, но поголемата слика е дефинитивно фокусот во моментов, како и самото сфаќање дека не можете да контролирате сè. Се фрустрираш затоа што немаш контрола, ако можеш само да се ослободиш и да бидеш во моментот и таков сум јас… Не е супер, не сум среќен, но ќе бидам одличен следниот ден и Ќе тренирам напорно оваа недела“.