featured

Првиот човек со чип Neuralink играше шах на компјутер во видео стриминг

Стартапот на Илон Маск, Neuralink, во средата во живо емитуваше како првиот пациент вграден со мозок го користел својот ум за да игра шах на интернет, пренесува Ројтерс.

Ноланд Арба (29), кој беше парализиран од рамената надолу по нуркачка несреќа, играше шах на својот лаптоп и го поместуваше курсорот користејќи го уредот Neuralink. Имплантот има за цел да им овозможи на луѓето да го контролираат курсорот или тастатурата на компјутерот користејќи ги само своите мисли.

Арба го доби имплантот од компанијата во јануари и може да контролира компјутерски глушец само со својот ум , рече Маск минатиот месец.

„Операцијата беше супер лесна“, рече Арба во видеото емитувано на социјалната платформа на Маск Х, мислејќи на процедурата за имплантирање. „Буквално бев пуштен од болница следниот ден. Немам когнитивни пречки“.

„Практично се откажав да ја играм оваа игра“, додава Арба, осврнувајќи се на играта Civilization VI, „сите (Neuralink) ми дадовте можност да го направам ова повторно и играв 8 часа директно“.

Објаснувајќи го своето искуство со новата технологија, Арба рече дека таа „не е совршена“ и дека „налетале на некои проблеми“.

„Не сакам луѓето да мислат дека ова е крајот на нашето патување, има уште многу работа да се заврши, но тоа веќе ми го промени животот“, додаде тој.

Подоцна, самиот Маск во твит под стримот коментираше дека „долгорочно, можно е да се пренесат сигналите од моторниот кортекс на мозокот по оштетениот дел од ‘рбетот, за луѓето да можат повторно да одат и да ги користат рацете. нормално“.

Кип Лудвиг, поранешен програмски директор за невронско инженерство на Националниот институт за здравје на САД, рече дека она што го прикажува Neuralink не е „пробив“.

„Сè уште е многу рано по имплантирањето и има многу да се научи и од Neuralink и од субјектот за да се максимизира количината на контролни информации што може да се постигне“, додава тој.

Сепак, Лудвиг вели дека е позитивен развој на пациентот да може да комуницира со компјутер на начин на кој не бил во можност пред имплантот. „Тоа секако е добра почетна точка“, додава тој.

Минатиот месец, инспекторите на американската Администрација за храна и лекови (FDA) открија проблеми со евиденцијата и контролата на квалитетот за експериментите со животни во Neuralink на Илон Маск, помалку од еден месец откако стартапот соопшти дека добил дозвола за тестирање мозочни импланти кај луѓе. Neuralink не одговори на прашањата за прегледот на FDA во тоа време.