featured

До петок дожд, грмежи и ветер

Во среда кон крајот на денот, во текот на ноќта и во четврток претпладне ќе има врнежи од дожд кои наместа ќе бидат поројни и проследени со ретки грмежи, соопшти УХМР.

Утре и во четврток ќе дува засилен, повремено силен ветер (над 60 km/h) од југозападен правец. Во четврток во текот на денот облачноста ќе се намали и потоа следува период на сончево и топло време со пораст на температурата.