featured

Кина лансираше нов сателит, ќе лебди меѓу Земјата и Месечината!

Кина го лансираше релејниот сателит Ксуекиао-2 денеска во 8:31 часот по пекинско време од локацијата за лансирање на вселенското летало Венчанг во јужната кинеска провинција Хаинан.

Сателитот беше лансиран од ракета-носач Дуги Марш-8 и се одвои 24 минути по полетувањето, влегувајќи во планираната орбита за пренос на Земјата-Месечината.

Потоа беа распоредени соларни панели и комуникациски антени, што означува успешна мисија за лансирање.

Xueqiao-2 ќе овозможи комуникација помеѓу кинескиот лунарен ровер и копнената станица.