featured

Шефот на Боинг си заминува од функцијата

Извршниот директор на американскиот производител на авиони „Боинг“, Дејв Калхун, ќе се повлече од функцијата до крајот на годината, како дел од менувањето на менаџментот предизвикано од безбедносната криза по серијата инциденти во последните недели.

Калхун е ветеран на воздушната индустрија и има лидерски позиции во неколку компании. Во јануари 2020 година, тој беше назначен за извршен директор на Боинг за да го извлече од кризата по двете големи несреќи во 2018 и 2019 година во кои загинаа 346 луѓе.

По преземањето на функцијата, Боинг постојано заостануваше во производството. Во октомври тој оптимистички предвиде дека повторно ќе произведува 38 млазници од типот MAX месечно и дека после тоа „сака да го забрза темпото што е можно поскоро“.

Неколку недели по инцидентот во јануари кога резервна врата падна од Боинг 737-9 на сред лет на Аљаска ерлајнс во САД, Калхун ја смени таблата и изјави дека е време да се „притискаат сопирачките“. Инцидентот доведе во опасност 171 патник и го наруши угледот на компанијата.

Во март, Боинг 737-9 Дримлајнер ја загуби височината на чилеанскиот лет ЛАТАМ, а во таа прилика беа повредени околу 50 лица. Авионот „Боинг 777“ на „Американ Јунајтед ерлајнс“ изврши принудно слетување откако му отпадна гума при полетување.

Американскиот регулатор темелно ја разгледува ситуацијата на компанијата и го ограничи производството на Боинг на 38 авиони месечно додека не се решат проблемите со безбедноста и квалитетот на деловите. Во исто време, Боинг е во преговори за купување на поранешната подружница Spirit AeroSystems за да обезбеди поголема контрола врз синџирот на снабдување.