featured

Јапонскиот лендер „Слим“ слета на Месечината

Јапонската вселенска агенција (JAXA) соопшти дека нејзиното беспилотно летало Слим (SLIM) успешно слета на Месечината и воспостави комуникација со сондата, пренесе Би-Би-Си. 

СЛИМ  е лесно вселенско летало со големина на патничко возило и користи технологија за „прецизно слетување“ која ветува многу поголема контрола од кое било претходно слетување на Месечината.

Додека повеќето претходни вселенски летала користеа зони за слетување широки околу 10 километри, на СЛИМ му е дозволено да слета на 100 метри од одредената точка.

Главната задача на лендерот е да тестира нова технологија за прецизна навигација. Опремен е со камери, радар и ласерски пронаоѓач на опсег. Сепак, главната работа е во софтверот, истакнува Би-Би-Си.

За време на неговото слетување, јапонскиот лендер направи фотографии од површината на Месечината, кои ќе бидат споредени со детални мапи на кратерите.

Јапонија е петта земја што слета на Месечината, по САД, Русија, Кина и Индија.

Главната цел на јапонската мисија е тестирање на нова технологија за слетување што ќе им овозможи на лунарните мисии да слетаат „каде што сакаат, а не таму каде што е лесно да се слетуваат“, соопшти JAXA.

Во соопштението се вели дека вселенското летало ќе бара траги за потеклото на Месечината, вклучително и анализа на минерали со специјална камера.