featured

Најмалку 12 лица загинаа во израелски напад во Газа

Најмалку 12 Палестинци загинаа денеска во израелски ракетен напад врз куќа во Рафах, пренесува Ројтерс.

Најавениот план за голема израелска копнена офанзива во Рафа ги зголеми тензиите меѓу Вашингтон и Тел Авив, откако американскиот претседател Џозеф Бајден изрази противење на планот.

Израел тврди дека таквата офанзива е неопходна за да се победи Хамас.

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху на група американски членови на Конгресот им рече дека до „победата“ во Газа и „добивањето“ на високото раководство на Хамас во енклавата, израелските сили ги делат само „неколку недели“, пишува Си-ен-ен.