featured

Најџел Хејс-Дејвис ја испиша историјата на Евролигата

Американецот Најџел Хејс-Дејвис го собори рекордот во Евролигата по бројот на дадени поени.

Фенербахче ја совлада Алба (103:68), а Хејс-Дејвис постигна скоро исто толку поени колку и целиот гостински тим.

Натпреварот заврши со 50 поени (7-5 ​​фрлања, 11-9 за два, 16-9 за три).

Имаше и два скока, украдена топка и шест изнудени фаули.

Досега рекордер беше чуварот на Анадолу Ефес, Шејн Ларкин со 49 поени.