featured

Мажот од САД кој си го смени името во Буквално било кој друг се кандидира за претседател

Мажот од американската држава Тексас кој си го смени името во Буквално било кој друг (Literally Anybody Else) ја објави својата кандидатура за претседателските избори во 2024 година, јавуваат американските медиуми.

Елс ја објави својата возачка дозвола од Тексас на својата страница на Фејсбук за кампањата, докажувајќи дека навистина го сменил своето име во Буквално било кој друг.

Елс, порано Дастин Ебеј, работи како наставник по математика во областа Форт Ворт и е воен ветеран.

Тој добива пошта во градот Норт Ричленд Хилс, Тексас, каде што ќе ја заснова својата кампања, а предизборниот штаб доаѓа наскоро, според веб-страницата на Елс.

„Америка не треба да биде заглавена во изборот меѓу „кралот на долгот“ (како што самиот Трамп изјави) и 81-годишник“, пишува на страницата. Ова се однесува на поранешниот претседател Доналд Трамп и актуелниот претседател Џо Бајден, кои ги добија номинациите на нивните партии.

„Буквално било кој друг не е само личност, тоа е борбен крик“.

Сепак, објавувањето кандидатура за претседателските избори е едноставно, но нешто покомплицирано е всушност да се појави на гласачките ливчиња. Елс треба да собере 113.151 потписи од регистрирани гласачи во Тексас кои не гласале на првичните избори на почетокот на овој месец, а тоа е само во Тексас.

Секоја сојузна држава има различни барања за официјална кандидатура.

Сепак, Елс би можел да се регистрира како таканаречен “write-in” кандитат, така што неговото име нема да стои на гласачките ливчиња, но гласачите сепак можат да го допишат и на тој начин да гласаат за него.

Кампањата на Елс привлече внимание низ целата земја и беше покриена од неколку национални медиуми.

Претседателскиот кандидат во вторникот на Фејсбук објави дека дал бројни интервјуа и дека има 660 непрочитани мејлови, со кои се занимава покрај редовната работа.

„Ми треба менаџер за кампања“, напиша Елс во објавата.

„Сакам да испратам порака до Вашингтон во која се вели: „Еј, од 300 милиони луѓе, можевте да изберете подобри (кандидати)“, рече Елс на „Тик-Ток“, мислејќи на Трамп и Бајден.