featured

Најмалку 6 работници загинаа при пад на кран во кинеска фабрика во Тајланд

Најмалку шест градежни работници загинаа, а неколку се повредени денеска откако се урна кран на градилиште во тајландскиот град Рајонг.

Инцидентот се случил во кинеска фабрика за челик, а причината за уривањето се истражува, пишува Бангкок пост.

Работниците мигранти вработени на локацијата одржаа протести барајќи компензација од сопственикот од речиси 138.000 долари.

Поради протестот, спасувањето беше привремено одложено, а полицијата беше вклучена во преговори со работниците за да продолжи со спасувачките напори и да ги извлече телата на настраданите.