featured

Ова се јасни показатели дека вашето тело е полно со токсини

Токсините имаат тенденција да се акумулираат во органите одговорни за нивното отстранување: бубрезите, црниот дроб, цревата

Акумулацијата на токсини во организмот ги оптоварува бубрезите и црниот дроб, го успорува метаболизмот и ја отежнува апсорпцијата на витамини и минерални соли. Симптоми на присуство на токсини во организмот се:

– оток;

– осип на кожата;

– замор;

– главоболка;

-вишок на себум;

– гастроинтестинални иритации;

– досадна кожа;

– првут;

– губење на косата.

Што да јадете за детоксикација на телото

Генерално, се претпочита храна богата со вода, влакна, витамини и антиоксиданси. Ова се намирниците на кои треба да им се даде приоритет:

– цели зрна;

– зеленчук: особено зелен лиснат зеленчук (спанаќ, блитва, зелена салата) и зелка, карфиол, брокула, бриселско зелје;

– риба, по можност скуша и свеж лосос бидејќи се богати со омега-3 киселини;

– мешунки;

– јајца: 1-2 пати неделно;

– зачини и ароматични билки по вкус, наместо сол;

– свежо сезонско овошје;

– екстра девствено маслиново масло, оцет, сок од лимон, јаболков оцет.