featured

Денеска се обедини целиот фронт на победата против Русија, за Европа

Илјадници поддржувачи, активисти и многу граѓани вечерва ја наполнија салата „Младост“ во Гостивар“ по повод потпишувањето на коалицискиот договор на Алијансата на Албанците со Европскиот фронт на чело со Демократската унија за интеграција. Прв говореше идниот претседател Бујар Османи, а ја истакна важноста од обединување во Фронтот кој цели кон европскиот пат на државата и правда и еднаквост за сите граѓани, без разлика на етничката припадност.

Претседателот на Демократската унија за интеграција, Али Ахмети, тргна од таму каде што, како што рече, стигнал Зиадин Села од АА.

 

„Ќе продолжиме таму каде што започнал Села, бидејќи Албанците во својата историја вложија многу напори од периодот на Скендербег до Националниот препород и ОНА. Затоа, ова е местото за мене, пред сите политички лидери на оваа земја, да ги потсетам луѓето спанковци од оваа земја, иако не можат сите да бидат вклучени во еден говор. Ќе се потсетам на големиот Рафи Халили, кој со години не потклекна. Се потсетувам на непобедливиот Мехмет Гега, кој никогаш не им го наведна грбот пред освојувачите. Се потсетувам дека продолжив со најновата приказна – со Арбен Џафери, Имер Имери, Абдирахман Алити и Мухарем Неџипи. Во знак на сеќавање на целата генерација која непрекинато работеше и во земјата и во егзил – Фазли Велиу, Гезим Острени како водач на две војни, завршувајќи со Невзат Халили, како водач на едно праведно движење за Албанците од Македонија“, рече. Ахмети, притоа поздравувајќи ги семејствата на паднатите, воените инвалиди, присутните, како и лидерите на политичките партии кои станаа дел од Европскиот фронт.

 

„Вака евоцираме спомени од минатото, бидејќи ме мотивира учеството на овие претставници кои денес сме рамо до рамо се заедно за еден голем историски процес. Не можам да не се сетам на првата средба со Арбен Џафери, кој тогаш посредуваше. Кога влегов на состанокот, му реков: „сметај дека имаш помал брат“, а тој ми одговори: „Не,море мажиште, не ми ги тргај планините“.

Затоа, вака обединети, никогаш немојте да мислите дека ќе ме имате спроти вас во сите соочувања, во сите бури, бидејќи денес е моментот да бидеме заедно, бидејќи опасноста доаѓа од исток . Тие преместуваат цел арсенал оружје до нуклеарни боеви глави. Ни треба единство за да бидеме пред сите други“, рече Ахмети.

 

Со силни мандати да се каже ДА на Европа и НЕ на Русија, продолжи првиот човек на ДУИ, затоа што нашите национални преродбеници кажаа „Сонцето за Албанците изгрева на Запад“, а оваа порака на Наим Фрашери не натера минатото да го оставиме зад нас.

 

„Секако дека сме имале политички конфронтации, но никогаш не сме ги претвориле во непријателство. Овој сојуз вечерва го докажува тоа, затоа вие претставници на сите партии на Фронтот ќе се соочите и ќе се гордеете што не се срамиме, бидејќи нашата мисија е историска. На 24 април ќе ја одбележиме најголемата победа со Бујар Османи за претседател, додека на 8 мај историската победа со Европскиот фронт. Затоа, потребна ни е мирна кампања, не знаеме да правиме дебата што не е научна заснована. Овој Фронт, велам длабоко убеден, е најголемиот капитал на Албанците, затоа што знаеме да работиме и да остваруваме. Затоа ќе бараме поддршка од секој Албанец, Турчин, Ром и секој Бошњак. Зашто, и Ромите ќе почувствуваат како се владее како Ром, Бошњак па така и сите“, рече Ахмети.

 

Лидерот на Алијансата на Албанците, Зиајдин Села, со емоции зборуваше во преполната сала, притоа испраќајќи пораки за трасирање на европскиот пат и патот на развојот.

„Почитувани партиски лидери, вие кои се приклучивте и се обединивте во Европскиот фронт. Ова се убави емоции. Имавме емоции на одговорност, на победа и емоции на победата, нешто дури и од егото. Но, емоцијата да се здружиме да ги зближиме Албанците на патот кој е наследство на бабите и дедовците, на генерации кои претрпеле искушенија и малтретирање, наследство од преродба кое ни покажа дека нашиот пат е Европа и Западот. Здружувањето е доверба и на Конгресот на азбуката, кога Албанците се обединија за едно албанство кон Европа и САД“, рече на почетокот на говорот претседателот на Алијансата за Албанците, Зијадин Села, по потпишувањето на коалицискиот договор во рамките на Фронтот за Европа, на чело со Демократската унија за интеграција .

 

Села рече дека здружувањето со ДУИ и Европскиот фронт е за да се исозди на европскиот пат и патот на развојот.

 

„Затоа сме вечерва, овој пат да го изодиме, да го забрзаме, да го направиме двонасочен пат, патот на нашите браќа иселеници да дојде до прагот на нивните баби и дедовци и прадедовци. Затоа гледам овде присутни многу лица на пријатели, но и на противници. Во некои случаи, дури и тивко се собравме за општо добро. Се собравме за многу одлуки за доброто на сите нас и нашите меѓународни сојузници. Секој пат сме успеале да најдеме заеднички јазик“, рече Села, притоа индиректно упатувајќи порака до неговите сопартијци престроени со албанската опозиција.

 

„Политичките партии и организации не се прават од нечиј гнев, не се прават затоа што не почитуваат туѓи, туку се создадени за љубовта кон јазикот, крвта и нацијата каде припаѓате. Тоа се прави за идните генерации, за иднината на нашите деца, внуци и правнуци. Ова е Европскиот фронт. А Албанците ќе знаат да најдат единство а не како во минатото кога се собиравме кога бевме сами во опасност. Овој пат има разлика – заедно сме за опасностите што ни доаѓаат од исток и заедно со сите заедници ќе бидеме за европски, економски и добронамерен развој“, рече Села, притоа апелирајќи за поддршкаа на Бујар Османи за претседател на државата.

 

„Ова ќе го направиме со претседателскиот кандидат Бујар Османи и ќе го направиме на парламентарните избори со Европскиот фронт, давајќи многу силна порака до оние кои сакаат големи политички организации додека избираат да го прават тоа со „малите партии“. Затоа, обединети за идната перспектива, ние од Европскиот фронт ни посакуваме среќа во победата“, рече Села.

 

„Денес сме сведоци на раѓањето на Европскиот фронт како ново поглавје во создавањето на европско семејство. Денеска сме обединети за подобра иднина, стоиме како доказ за тоа што можеме да направиме кога ќе ги надминеме разликите и ќе работиме за општото добро. Оваа сала исполнета вечерва е најмоќната порака дека кога ќе се собереме нема цел што не можеме да ја постигнеме“, изјави кандидатот за претседател, Бујар Османи по потпишувањето на Договорот на Зијадин Села и Али Ахмети за коалиција со Европскиот фронт.

 

По 23 години,Охридскиот договор кој го институционализира достоинството на нашата нација, денес се претвора во мултиетничко политичко движење кое бара мандати да ја води државата, да гради дух на правда и еднаквост, рече Османи.

 

„Вечерва го славиме роденденот на Европскиот фронт и Фронтот е завет на добри луѓе, луѓе кои работат за светла иднина. Другите етнички заедници не избраа нас – Албанците да бидеме чувари на нивната иднина. Не избраа нас затоа што веруваат во нашата сила, во нашиот збор, веруваат дека кога Али Ахмети тоа го кажува, тоа и го прави. Затоа, оваа доверба што ни е дадена на нас – Албанците, колку што е почит, е и обврска да се обезбеди иднината за сите. Оваа вечер е револуција, тоа е порака дека различноста е нашата сила“, рече Османи, притоа споменувајќи ги и предизвиците што доведоа до широката коалиција Европски фронт.

„Пред да го поминеме вечерашниот праг, да не заборавиме на предизвиците што не доведоа овде. Предизвиците го тестираа нашето единство, нашата посветеност и не изведоа пообединети и посилни и ја изнесоа визијата за држава која застапува еднаквост и правда, држава која промовира политички и социјален соживот, држава која се интегрира во Европската унија “, рече Османи, притоа повикувајќи на мирна кампања и барајќи поддршка од граѓаните.

 

„За неколку дена ќе почне кампањата, ќе слушнете многу ветувања, но знаете дека само нашата понуда е убедлива, бидејќи секој голем проект што е спроведен го носи печатот на ДУИ, нашиот печат. Затоа, нема мало сомневање дека заедно, како што го направивме првиот премиер Албанец, ќе го направиме и првиот претседател Албанец. Како кандидат за претседател ја барам вашата поддршка, глас и енергија затоа што само заедно можеме да изградиме иднина за правда и просперитет, успешна иднина за нашите деца. Понизно ве замолувам да се здружиме и заедно да чекориме и да испишеме историја не само за нас, туку и за генерациите што доаѓаат“, рече вечерва од Гостивар кандидатот за претседател Бујар Османи, притоа поздравувајќи ги лидерите на партиите кои се дел од европските вредности.