featured

Маск: Украина може да го изгуби пристапот до Црното Море доколку војната продолжи

Русија заземе повеќе територии во Украина како што продолжува војната во целосни размери, веројатно вклучувајќи го и јужниот град Одеса, рече бизнисменот Елон Маск во објава на X на 30 март.

Маск, кој моментално е рангиран меѓу најбогатите поединци во светот, честопати се осврнува на украинските воени работи, залагајќи се за територијални отстапки за Русија и против помошта на САД за Киев.

„Колку подолго трае војната, толку повеќе територија ќе добие Русија додека не го погодат Днипро, што е тешко да се надмине“, рече Маск.

„Меѓутоа, ако војната трае доволно долго, ќе падне и Одеса“.

Маск рече дека Русија „нема шанси“ целосно да ја освои Украина, но „сигурно ќе добие повеќе земја“.

Маск ја критикуваше и летната контраофанзива на Украина, нарекувајќи ја „трагично губење на животи“ и уште еднаш повика Украина да преговара со Русија.

„Дали Украина го загуби целиот пристап до Црното Море или не, според мене, преостанатото прашање е вистинското прашање. Препорачувам договор со преговори пред тоа да се случи“, рече тој.

Маск не е сам во предвидувањето дека Русија може да оствари територијални придобивки во 2024 година, но други коментатори се согласуваат дека клучен фактор во безбедносните перспективи на Украина останува обезбедувањето на помош од САД.

Блумберг на 29 февруари објави дека рускиот претседател Владимир Путин сè уште се надева дека ќе ги заземе големите украински градови, како Киев и Одеса, и дека Русија може да ја наруши одбраната на Украина во текот на летото, доколку сојузниците не обезбедат повеќе муниција.

Институтот за проучување на војната (ISW), исто така, рече дека иако Русија моментално ја има иницијативата на бојното поле, најголемата закана за Украина не е руската војска, туку континуираното одложување на финансирањето од САД.

Маск не се осврна на доцнењето на финансирањето во неговата проценка за војната. Тој претходно изрази противење на американската финансиска помош за Украина.

Конгресот во моментов ја истражува компанијата на Маск SpaceX поради наводите дека руските војници користат сателитски интернет терминали Starlink во окупираните територии на Украина.