featured

На 115-годишна возраст, во Венецуела, почина најстариот човек на светот

Најстариот човек на светот, Хуан Винсенте Перез Мора, почина на 115-годишна возраст во Венецуела.

Мора, роден на 27 мај 1909 година, влезе во Гинисовата книга на рекорди во 2022 година како најстар човек на светот, а претседателот на Венецуела, Николас Мадуро изрази сочувство до неговото семејство и сите негови сограѓани од градот Ел Кобра, од државата Тачира.

Најстариот човек на светот зад себе остави 11 деца, 41 внук и 18 правнуци и 12 правнуци, пренесува „Сан“.

„Тој секогаш ќе биде симбол на добрина, мудрост и радост, поради што неговото наследство ќе живее вечно во нашите срца и животи“, рече гувернерот на Тачира, Фреди Бернал.

Тој беше во брак 60 години со Едиофина дел Росарио Гарсија, која почина во 1997 година.