featured

По нападот на концертната сала во близина на Москва, се повеќе Руси се пријавуваат за војска

Бројот на Русите кои се приклучуваат на вооружените сили значително се зголеми по минатомесечниот смртоносен напад на концертна сала во близина на Москва, соопшти руското Министерство за одбрана.

Повеќе од 100.000 луѓе потпишале договори со војската од почетокот на годината, вклучувајќи околу 16.000 само во последните 10 дена, се вели во соопштението.

„За време на минатонеделните интервјуа во канцелариите за регрутирање во руските градови, повеќето кандидати како главен мотив ја наведоа желбата да се одмаздат за загинатите во трагедијата на 22 март 2024 година во регионот на Москва“, соопшти Министерството.

Најмалку 144 лица загинаа во масовното пукање и пожар во концертната сала Крокус. Одговорноста за нападот ја презеде екстремистичката група Исламска држава.

Но, Русија рече дека напаѓачите биле поврзани со Украина. Ова постојано беше демантирано од Киев, а САД го отфрлија како глупост.

Рускиот претседател Владимир Путин нареди мобилизација на 300.000 луѓе во септември 2022 година, но рече дека нема потреба од нова задолжителна мобилизација, бидејќи многу од оние што се приклучуваат се доброволни.

Постерите во руските градови ги величаат војниците кои се борат во Украина како патриоти и херои, а многумина ги привлекуваат платите, кои се далеку повисоки во армијата отколку на другите работни места.