Нов тест на крвта може да открие кои од вашите органи стареат најбрзо

Крвта може да покаже кој орган во вашето тело старее најбрзо, покажува најновата студија. Тестовите би можеле да помогнат да се утврди кој има поголем ризик да развие болеста во одреден орган во рок од 15 години, открија американските истражувачи. На тој начин може дсеја предвиди прогресијата на состојби како…

ПОВЕЌЕ...

Ирвасите имаат супермоќи кои можат да им помогнат на луѓето против ракот и депресијата

Во 1823 година, Клемент Кларк Мур го воведе концептот на летечки ирваси во својата песна („Ноќта пред Божиќ“), наводно инспирирана од приказните за магични ирваси. Иако овие приказни се митови, велесилите на ирвасите од реалниот свет се фасцинантни. Овие жители на Арктикот развиле извонредни прилагодувања, од промена на бојата на…

ПОВЕЌЕ...

Tолку мали плодови, a толку важни за здравјето

Јаткастите плодови како што се оревите, бадемите, ф’стаците, бразилските ореви или индиските ореви носат бројни здравствени придобивки. Тие се богати со влакна, протеини и здрави масти. Еден грст јаткасти плодови е одлична и корисна ужина, одличен додаток на оброците, но и неопходна дневна доза на витамини и минерали. На што…

ПОВЕЌЕ...

Четири напитоци во борба против анемија

Најчеста причина за анемија е недостигот на железо, а без него вашето тело не е во можност да произведе хемоглобин што им е потребен на вашите црвени крвни зрнца за да носат кислород.Затоа, можете да го вклучите железото во вашата секојдневна исхрана, но и да го надоместите со едноставни напитоци.…

ПОВЕЌЕ...

Најголемиот крузер на светот ќе заплови во јануари

Најголемиот брод за крстарење во светот „Icon of the Seas“ е во завршна фаза на подготовка на бродоградилиштето во Финска и ќе исплови следната година. Крузерот официјално ќе исплови во јануари 2024 година во Мајами. Крузерот со име „Icon of the Seas“ се гради во бродоградилиштето „Meyer Turku“, а е…

ПОВЕЌЕ...