Зеленски од Состанокот на коалицијата: Нашите деца се насилно посвоени и се задојуваат со омраза кон Украина

Првиот состанок на Меѓународната коалиција на земји за враќање на украинските деца („Состанок на коалицијата“), што се одржува денеска во Кијив, го отвори украинскиот претседател Володомир Зеленски. „Времето е исклучително важно. За децата и родителите е важно да бидат заедно, затоа што децата може многу да се променат во текот…

ПОВЕЌЕ...

По затишјето од неколку дена, обновени воздушните напади на Кијив, додека се одржуваат големи меѓународни настани

По затишјето од неколку дена, обновени се воздушните напади на Кијив, додека се одржуваат големи меѓународни настани. Утрово во кијивската област, кон населените места Вишњова и Бјелаја Црква беа истрелани повеќе ракети. ЦИВИЛ ексклузивно дознава дека сите ракети биле пресретнати и уништени од украинската противвоздушна одбрана. Ова е дел од…

ПОВЕЌЕ...

Советот за безбедност на ОН денеска ќе гласа за нацрт-резолуција со која се бара прекин на огнот во Газа

Арапските и исламските земји повикаа денеска да се гласа за нацрт-резолуцијата на Советот за безбедност на Обединетите нации со која се бара прекин на огнот во Појасот Газа со цел да се достави хуманитарна помош. Предложената резолуција е одговор на писмото испратено од генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш до…

ПОВЕЌЕ...

Прв состанок на меѓународната Коалиција на земји за враќање на украинските деца

Првиот состанок на Меѓународната коалиција на земји за враќање на украинските деца („Состанок на коалицијата“), кој се одржува денеска во Кијив, има за цел да се надоврзе на заложбите ветени на состанокот на советниците за национална безбедност и надворешна политика во Малта, за формирање меѓународна коалиција на нациите посветени на…

ПОВЕЌЕ...

Бела куќа: САД не му дадоа рок на Израел за запирање на операцијата во Газа

САД не му дадоа цврст рок до кој Израел треба да ги запре големите борбени операции против милитантната група Хамас во Појасот Газа, изјави советникот за национална безбедност на Белата куќа, Џон Фајнер. Тој додаде дека ако војната заврши сега, исламистичката група ќе продолжи да претставува закана. Говорејќи на безбедносниот…

ПОВЕЌЕ...