Гугл ги брише старите сметки од денеска

09:29, декември 1, 2023 Почнувајќи од денес, Гугл ќе ги избрише сите стари и неактивни Гугл сметки, односно оние што не биле користени најмалку две години. Така, г-маил и други содржини како што се фотографии, записи во календарот, контакти и документи од дискот ќе бидат избришани, во согласност со новата…

ПОВЕЌЕ...

DJ Google: Вештачката интелигенција ќе прави музика за YouTube

Google Deepmind и YouTube заеднички ќе создаваат музика со помош на моделот Lyria со вештачка интелигенција, соопштија од Санта Клара. Како што објави Tech Crunch, Google Deepmind исто така најави две нови алатки за вештачка интелигенција кои ќе бидат изградени врз основа на истиот модел на вештачка интелигенција. Еден од…

ПОВЕЌЕ...

ЦИА има заловено најмалку 9 НЛО-а, некои неоштетени

Американските шпиони успеале да пронајдат најмалку 9 потенцијално вонземски летала, од кои две „целосно недопрени“, објави Daily Mail во вторникот, цитирајќи три анонимни извори. Изворите, наводно информирани за строго тајните операции, изјавиле за британскиот весник дека главен играч во пронаоѓањето била Канцеларијата за глобален пристап (ОГА), огранок на Дирекцијата за…

ПОВЕЌЕ...

Гугл почнува да брише неактивни сметки за три дена, еве што значи тоа

Компанијата „Гугл“ од 1 декември започнува со бришење на „неактивни“ сметки, што значи сите сметки кои не биле користени најмалку две години. Ова значи дека е-пораките, видеата, фотографиите, документите и која било друга содржина на таа сметка ќе бидат избришани. Компанијата изјави дека сметките кои не биле користени долго време…

ПОВЕЌЕ...

Дали знаете колку ѕвезди има во универзумот? Научниците се обидоа да одговорат на тоа прашање

Ако имате среќа и живеете во област без светлосно загадување, можете секоја вечер да погледнете кон небото и да уживате во глетката на илјадници ѕвезди. Некои се посветли, некои помалку светли, но сите се таму – видливи со голо око. Но, колку ги има? Според некои проценки, просечниот човек може…

ПОВЕЌЕ...