E hënë, 28 Shtator, 2020

RAJON

Marrëveshje mes Kosovës dhe Shqipërisë apo mini-Shengen?

Kosova dhe Shqipëria nuk kanë nevojë të nënshkruajnë më marrëveshje bashkëpunimi mes njëra-tjetrës, tani kur në Uashington, Kosova është dakorduar të jetë pjesë e...

Tabaku: Rama largoi nga Shqipëria 219 mijë njerëz, vizioni i PD është punësimi

Ish-deputetja demokrate, Jorida Tabaku, publikon shifrat e azilkërkuesve shqiptarë në vendet e Bashkimit Evropian, ku rezulton se janë larguar 219 mijë persona. Në një status...

Agim Çeku nesër intervistohet në Hagë

Ish-komandanti i Shtabit të Përgjitshëm të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Agim Çeku, nesër do të intervistohet në Hagë. Lajmin për Klan Kosova e ka konfirmuar...

Rriten blerjet online në Kosovë

Vaji, sheqeri, pastat, uji dhe veshjet sportive, kanë qenë produktet më të kërkuara për konsum në Kosovë përmes shërbimeve online gjatë kohës së pandemisë...

Vuçiq për takimin në Uashington: Do të jetë një natë e furishme

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, tha në një intervistë për Radio-Televizionin e Serbisë se përgatitjet për takimin me Kosovën në Uashington janë në zhvillim...

Meta shqetësohet për plakjen e kombit: Koha është që shqiponjat të kthehen në folenë e tyre

Presidenti i Shqipërisë Ilir Meta reagoi pas studimit të “The Ekonomist” në të cilën parashihet variant pesimist, që Shqipëria në vitin 2100 mund të...

Nga Serbia nëpër autostrada të Kosovës për pushime në Shqipëri

Derisa politikanët po përgatiten për vendime madhore dhe një udhëtim në Uashington, një numër i madh i shtetasve serbë shfrytëzuan Kosovën si tranzit për...

Takimi Hoti-Vuçiq në Shtëpinë e Bardhë shtyhet për 4 shtator

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti dhe presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq do të takohen më 4 shtator në Uashington, kanë konfirmuar për Radion Evropa...

Rritet numri i martesave mes shqiptarëve të Shqipërisë dhe Kosovës

Më pak të huaj po pajisen me leje qëndrimi në Shqipëri, por më shumë kosovarë po e përfitojnë atë. Sipas të dhënave nga Instituti...

Hoti: Në shtator rritet rreziku nga infektimi me koronavirus

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti u bëri thirrje qytetarëve që të respektojnë masat kundër koronavirusit, duke paralajmëruar se gjatë muajit shtator, rreziku nga infektimi...

Turizmi në Shqipëri, në situatë të rëndë nga pandemia Covid-19

Instituti i Statistikave në Shqipëri, konfirmon situatën e rëndë që po kalon turizmi shqiptar, me një rënie drastike në krahasim me vitin e kaluar. Në...

IFIMES: Gjukanoviqi, së shpejti dëshmitar i mbrojtjes së Thaçit

Presidenti i Malit të Zi, Milo Gjukanoviq, së shpejti mund të shkojë në Hagë, si dëshmitar i mbrojtjes së presidentit të Kosovës, Hashim Thaçit,...

OP/ED

Kryengritësi

NGA KALOSH ÇELIKU Historike?! Patjetër, duhet pranuar, që: Xhadia si politikane e dështuar partiake, ka “talent” për shkrime publicistike – politike, shpifje ndaj grave motra...

Trump-i dhe ne buburrecat e Ballkanit

Ilir Mirena Nje dite keshtu do te dilni ta mbeshtesni edhe nje shkembim te mundshem te territoreve me Serbine. Do ta shpallni dite historike, ju...

Momenti Çaushesku i Lukashenkos?

Nga Sławomir Sierakowski Sa më të zëshme të jenë thirrjet e Lukashenkos për ndihmë, aq më të zëshme bëhen qeshjet e presidentit rus, Vladimir Putin....

Një ëndërr që ra në ujë

Rijeka në bregdetin kroat sivjet është kryeqytet europian i kulturës. Por kriza që shkaktoi virusi korona ka pamundësuar shumë aktivitete kulturore dhe numri i...