E hënë, 28 Shtator, 2020

Countryman: Hoti dhe Vuçiq nuk kanë gatishmëri për marrëveshje në Shtëpinë e Bardhë

Kosova dhe Serbia nuk janë të përgatitura që në këtë kohë të bëjnë kompromise për arritjen e një marrëveshjeje në Shtëpinë e Bardhë, thotë...

Sa i devijojnë fondet institucionet në Shqipëri?

Institucionet publike shkelin në masë të madhe respektimin e përcaktimeve buxhetore, duke shpenzuar jashtë përcaktimeve fillestare. Janë më së shumti institucionet e qeverisjes...

Mustafa mirëpret takimin në Washington, thotë u rikonfirmua angazhimi i SHBA-së në dialog

Kryetari i Lidhjes Demokratike ka mirëpritur takimin në Washington, që pritet të ndodh më 2 shtator. “Takimi në Washington, më 2 shtator, një lajm i...

Kurti kritik ndaj takimit të 2 shtatorit në Shtëpinë e Bardhë

Ish-kryeministri i Kosovës, njëherësh lideri i Lëvizjes Vetëvendosje në opozitë, Albin Kurti ka kritikuar takimin e 2 shtatorit në Uashington, ndërmjet Kosovës dhe Serbisë,...

Romano Prodi: Po ia lëmë “Shqipërinë” Turqisë

Ish-kryeministri i Italisë dhe ish-Presidenti i Komisioni Evropian Romano Prodi i ka kushtuar një editorial marrëdhënieve të Italisë me Shqipërinë dhe impaktit të marrëdhënieve...

Grenell: Kosova e Serbia takohen në Shtëpinë e Bardhë me 2 shtator

I dërguari i posaçëm i Presidentit amerikan për bisedimet Kosovë-Serbi, Richard Grenell tha se udhëheqësit e dy vendeve do të takohen në Shtëpinë e...

OP/ED

Kryengritësi

NGA KALOSH ÇELIKU Historike?! Patjetër, duhet pranuar, që: Xhadia si politikane e dështuar partiake, ka “talent” për shkrime publicistike – politike, shpifje ndaj grave motra...

Trump-i dhe ne buburrecat e Ballkanit

Ilir Mirena Nje dite keshtu do te dilni ta mbeshtesni edhe nje shkembim te mundshem te territoreve me Serbine. Do ta shpallni dite historike, ju...

Momenti Çaushesku i Lukashenkos?

Nga Sławomir Sierakowski Sa më të zëshme të jenë thirrjet e Lukashenkos për ndihmë, aq më të zëshme bëhen qeshjet e presidentit rus, Vladimir Putin....

Një ëndërr që ra në ujë

Rijeka në bregdetin kroat sivjet është kryeqytet europian i kulturës. Por kriza që shkaktoi virusi korona ka pamundësuar shumë aktivitete kulturore dhe numri i...